sobota, 30 czerwca 2012

ZAPROSZENIE – СВЯТКУВАННЯ В ПЕРЕМИШЛІ – ЗАПРОШЕННЯ


Архікатедральна Парафія Св. Івана Хрестителя в Перемишлі щиро запрошує на празничні святкування, які відбудуться 7 липня 2012 р. о год. 10.00. Святу Літургію в Соборі св. Івана Хрестителя буде очолювати Патріарх Святослав (Шевчук) - Отець і Глава УГКЦ, за участю Високопреосвященнішого Архієпископа Івана Мартиняка - Митрополита Перемисько-Варшавського, Високопреосвященнішого Архієпископа Юзефа Міхаліка - Митрополита Перемиського, Голови КЕП та Владики Володимира Ющака - Єпископа Вроцлавсько-Гданського.

Parafia Archikatedralna p. w. Św. Jana Chrzciciela w Przemyślu Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej w Polsce zaprasza na uroczystości odpustowe w dniu 7 lipca 2012 roku o godz. 10.00. Liturgii Pontyfikalnej w Soborze św. Jana Chrzciciela przewodniczyć będzie Wielce Błogosławiony Patriarcha Swiatosław - Zwierzchnik UCGK z udziałem Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Jana Martyniaka - Metropolity Przemysko-Warszawskiego, Jego Ekscelencji Arcybiskupa Józefa Michalika - Metropolity Przemyskiego, Przewodniczącego KEP oraz Biskupa  Włodzimierza Juszczaka - Ordynariusza Wrocławsko - Gdańskiego.

piątek, 29 czerwca 2012

MĘCZENNICY, OSTPOLITIK, PRZYSZŁOŚĆ KOŚCIOŁA

Mija 11 lat od pamiętnej pielgrzymki Jana Pawła II na Ukrainę. Jej ostatnim potężnym akordem była Boska Liturgia celebrowana na lwowskim hipodromie, największe – ponadmilionowe – religijne zgromadzenie w historii Ukrainy. Podczas tej uroczystości 27 czerwca 2001 r. papież beatyfikował 28 grekokatolików, mężczyzn i kobiet, biskupów, kapłanów, zakonników, zakonnice i świeckiego, męczenników i założycielkę zgromadzenia. Z perspektywy kilkunastu lat, dla kogoś nie wnikającego w niuanse kościelnej dyplomacji i meandrów watykańskiej Ostpolitik, wydaje się rzeczą oczywistą to, że biskup Rzymu, odwiedzając Kościół, który za jedność z następcą św. Piotra zapłacił wysoką cenę krwi, jego męczenników wyniesie do chwały ołtarza. Nie było to jednak takie proste.

wtorek, 26 czerwca 2012

Ukraina: Rozpoczęto prace nad filmem o cudownym miejscu w Hlynianach


„My jesteśmy Cerkwią przez Boga kochaną i obdarowaną niezliczonymi znakami i łaskami nadprzyrodzonego charakteru. Aby w tym się utwierdzić, wystarczy, jeśli spojrzymy tylko na zachodnią Ukrainę, zainteresować się i popatrzeć na wielką liczbę cudownych miejsc, w których Bóg w szczególny sposób przemawia do ludzi. Bóg mówi w takich miejscach językiem miłości, językiem uzdrowień fizycznych i duchowych. To nie tylko piękne słowa. Potwierdzeniem tego jest nasze miasteczko Hlyniany” – opowiada administrator miejscowej parafii greckokatolickiej, ks. Andrij Łukaczyk. 

Ks. Andrij jest inicjatorem idei stworzenia filmu dokumentalnego o Hlynianach, o cudownej ikonie Ukrzyżowania Chrystusa i o wielu ciekawych wydarzeniach i zjawiskach powiązanych z tym miejscem.

poniedziałek, 25 czerwca 2012

Portal o Bojkach - bojkosvit.com

Цей портал створений бойками. Про бойків. І для бойків.
Для всіх, хто любить бойків і цікавиться нами.
Ми маємо славу консервативного народу, адже наше коріння з гір.
Але ми завжди були цікавими до світу.
Ми хочемо знати про себе більше.
Ми хочемо розповісти про себе іншим.
Разом легше  пов’язати докупи нитки нашої  пам’яті. 
Разом ми швидше знайдемо своє місце у світі.
Будьмо щасливими всюди, де живемо. Але не забудьмо про наше коріння!
Бойки хотят видіти світ – а світ хоче видіти бойків.
БОЙКОСВІТ відкритий для всіх!
Без бойків світ буде біднішим! 
www.bojkosvit.com

poniedziałek, 18 czerwca 2012

Nowa publikacja o Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej w Polsce

Nakładem wydawnictwa SOFIJA ukazała się książka Kościół Greckokatolicki w Polsce Archieparchia Przemysko-Warszawska, Eparchia Wrocławsko-Gdańska. W publikacji można znaleźć podstawowe informację dotyczące Kościoła Greckokatolickiego w Polsce. Zaczynając od struktury hierarchicznej Kościoła oraz Jego miejsca w Kościele Powszechnym. Bardzo interesującymi danymi są liczby wiernych Kościoła Greckokatolickie w krajach gdzie nie ma struktur UKGK. Z tych informacji możemy się dowiedzieć, że wierni Kościoła Greckokatolickiego są w takich krajach jak Ghana, Turkmenistan czy Benin. Biografie Abpa Jana Martyniaka i bpa Włodzimierza Juszczaka poprzedzają rys historyczny biskupstwa przemyskiego, którego losy przez stulecia przeplatały czasy rozwoju i czasy prześladowania.

Książka: Duchowe bractwo hłomczańskie


Parafia hłomczańska jest jedną z najstarszych na terytorium historycznej ziemi Sanockiej, wieś Hłomcza, jak twierdzą historycy, istniała już za czasów Księstwa Halicko-Wołyńskiego. Zatwierdzony w 1667 roku Statut Bractwa Cerkiewnego przy cerkwi Soboru Przenajświętszej Bogurodzicy i Dziewicy Marii w Hłomczy jest najbardziej szerokim i jednym z najstarszych statutów wiejskich bractw w Eparchii Przemyskiej.
Obecnie ten dokument znajduje się we Lwowskim Muzeum Historycznym. Rękopis składa się z trzech rozdziałów. Na stronach, oprócz głównego tekstu, mieszczą się zapisy, według których można prześledzić historię pamiątki i jej „podróży” nadsańskimi wsiami w XIX wieku.

niedziela, 17 czerwca 2012

1% może wesprzeć ratowanie bieszczadzkiej świątyni


Miłośnicy Bieszczadów i bieszczadzkich zabytków postanowili zorganizować społeczno-internetową akcję ratowania jednego z miejscowych zabytków – cerkwi w Bystrem k/Czarnej. Niedawno opublikowali stronę internetową poświęconą akcji, na której można uzyskać nie tylko informacje na temat historii zabytku, ale dowiedzieć się nieco o jego stanie technicznym, problemach związanych z utrzymaniem cerkwi oraz w jaki sposób można wesprzeć akcję. Witryna społeczników znajduje się pod adresem www.cerkiewwbystrem.pl . Formalnie opiekunem zabytku jest Bieszczadzki Oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami z siedzibą w Ustrzykach Dolnych. Organizatorzy akcji nie chcą nie promować w żaden sposób własnych osób poprzez filtr zorganizowanej akcji.
- Naszym celem jest przede wszystkim nagłośnienie sprawy cerkwi w Bystrem. Chcemy zwrócić powszechną uwagę na pilną potrzebę jej ratowania. Być może dzięki temu znajdą się darczyńcy, chętni wesprzeć ratowanie tego zabytku. Kładziemy wielkie nadzieje rozpropagowanie przekazania  1% podatku na rzecz Towarzystwa. Nie jesteśmy z nim powiązani z Bieszczadzkim TOnZ, ale nasza akcja ma za zadanie wesprzeć starania tej instytucji. Nasze wspólne działania to reakcja na katastrofalny stan cerkwi, która popada w ruinę. Czy uda się nam uratować cerkiew - nie wiemy, ale jak nie spróbujemy, to się nigdy nie przekonamy - mówi Tomasz - jeden z organizatorów akcji.

za:www.bieszczady.pl

ŚCIEŻKA HISTORYCZNA „BIESZCZADY ODNALEZIONE” OTWARTA

14 czerwca 2012 r. w dawnej, nieistniejącej już dzisiaj wsi Zawój, odbyła się uroczystość otwarcia ścieżki historycznej „Bieszczady Odnalezione”. Inicjatorem jej powstania był Marcin Dobrowolski, członek Stowarzyszenia Rozwoju Wetliny i Okolic, który wraz z Bogdanem Czerenkiewiczem i innymi członkami Stowarzyszenia doprowadził do otwarcia tej spacerowej trasy wzdłuż rzeki Wetlinka. Do współudziału w projekcie zaproszono ukraińskie Stowarzyszenie Beskydzke Zemlactwo z Iwano-Frankowska.

Realizacja projektu trwała ponad dwa lata. Początkowo zbierano materiały dotyczące wsi Jaworzec, Łuh i Zawój, w tym świadectwa osób, które w tych wsiach lub pobliskich mieszkały. Po napisaniu wniosku i przyznaniu dofinansowania ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Funduszu Grupy Partnerskiej „Zielone Bieszczady” rozpoczęła się właściwa realizacja projektu.

poniedziałek, 11 czerwca 2012

16.06.2012 r. - Odpust Łemkowski w Radoszycach - Zapraszamy


Cudowne Radoszyckie Źródełko - miejsce kultu i uroczystości religijnych wiernych 
Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej 
oraz pielgrzymek Łemków z obu stron Karpat
 
  Jadąc drogą publiczną po dawnym trakcie handlowym w kierunku polsko-słowackiego samochodowego przejścia granicznego na Przełęczy Beskid nad Radoszycami, około 1 km za wsią dostrzec można za potokiem, widoczną w lesie między drzewami, wybudowaną niedawno murowaną kapliczkę. Powstała ona w 1999 roku w pobliżu miejsca nieistniejącej, murowanej, przydrożnej kapliczki p/w „Położenia Pojasa Preświatoji Bohorodyci”  czyli: Udekorowania Drogocennym Pasem Najświętszej Bogurodzicy, a wybudowanej jeszcze przed 1878 rokiem staraniem proboszcza parafii greckokatolickiej w Komańczy za cudowne uzdrowienie chorej córki. Zmiana lokalizacji nowej kapliczki, w porównaniu do położenia poprzedniczki i wybudowanie jej na przeciwnym brzegu potoku Barbura, wymuszone zostało poszerzeniem pasa nowej drogi asfaltowej prowadzącej do granicy państwa.   

Petriwka – Post piotrowy


Jest to jeden z czterech postów  w liturgicznym kalendarzu  Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej. Zawsze rozpoczyna się w poniedziałek, w tym roku 11 czerwca, po Niedzieli Wszystkich Świętych i trwa do uroczystości świętych Piotra i Pawła. Ten post jest wielodniowy i zależy od dnia Paschy i jest czasem, w którym zabrania się sprawowania wesel i hucznych zabaw.
Ustanowienie postu w okresie po Pięćdziesiątnicy nie było przypadkowe. To właśnie Zesłanie Ducha Świętego na apostołów stało się początkiem żywiołowego upowszechnienia chrześcijaństwa. Od IV w. 29 czerwca (12 lipca wg gregoriańskiego kalendarza) uroczyście zaczęto świętować pamięć apostołów Piotra i Pawła przygotowując się do tego święta przez post i modlitwę.

sobota, 9 czerwca 2012

Мала Сарепта в Новиці

7 червня 2012 року в Новиці на площі Сарепти відбулася „МАЛА САРЕПТА”. В цьому році було надзвичайно багато учасників в дошкільному віці, початкової школи і гімназії. Всіх разом було біля 80-ти учасників, а разом з опікунами 145. Діти і молодь в цьому році приїхали до Новиці з двох південно-східніх деканатів: краківсько-криницького та сяніцького. Святкування почалося молебнем, який очолив о. Митрат Іван Піпка, а проповідував о. Ярослов Чухта. Присутніми були о. декан Петро Павлище, о. декан Андрій Журав, о. Роман Кілик, о. Григорій Назар, о. Дарій Глінєвич і о. Петро Качмар. При помочі багатьох осіб провели ми багато спортивних змагань, в яких вірізнено І, ІІ і ІІІ місця. Однак жодна дитина не виїхала без нагороди. Погода в тому році нам сприяла. Тому, слава Богу за це, що все щасливо пройшло і велике спасибі всім заангажованим в допомогу проведення зустрічі для наших дітей.
Фото

о. Петро Качмар

poniedziałek, 4 czerwca 2012

«Митрополит пообіцяв подарунок на уродини. Того дня вона одужала»

Роман Тереховський: «Митрополит пообіцяв подарунок на уродини. Того дня вона одужала»
Юлія Курій, lviv.expres.ua, 31 Травня, 2012
Беатифiкацiйний процес Митрополита, який триває уже понад пiвстолiття, завершується. Якщо висновки комiciї у Ватиканi будуть позитивними, то проголошення Андрея Шептицького блаженним вiдбудеться уже цього року.
— Сьогоднi вже завершують розгляд чуда, яке сталося у США, — повiдомив отець Роман Тереховський, постулятор постуляцiйного центру УГКЦ. — Вивчають документи, пов'язанi з ним, i свiй висновок комiсiя оголосить уже незабаром. Iдеться про кiлька мiсяцiв. Якщо комiсiя пiдтвердить чудо, то цього року Митрополита проголосять блаженним.

sobota, 2 czerwca 2012

Zesłanie Ducha Świętego - Pięćdziesiątnica


„Przesławne rzeczy zobaczyły dzisiaj wszystkie narody w mieście Dawida, gdy Duch Święty zstąpił pod postacią języków ognistych, jak bogonatchniony Łukasz opowiada, mówi bowiem: gdy zeszli się uczniowie Chrystusa, był szum, jakby się unosił powiew burzy, i napełnił dom, gdzie siedzieli: i wszyscy poczęli przemawiać dziwnymi słowami, dziwnymi naukami, dziwnymi nakazami Trójcy Świętej”.

Stychyra na jutrzni
Pięćdziesiątego dnia po swoim zmartwychwstaniu Pan Jezus zesłał Ducha Świętego na Maryję i Apostołów zgromadzonych w Wieczerniku, wypełniając tym samym swoją obietnicę: "Gdy przyjdzie Duch Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie" (J 15, 26). W dniu Pięćdziesiątnicy Kościół, ożywiony Duchem Świętym, rozpoczyna przepowiadanie radosnej nowiny o zbawieniu wszystkim narodom.

Sobota przed Pięćdziesiątnicą - wspomnienie zmarłych

Sobota przed Zesłaniem Ducha Świętego jest jednym z dni cerkiewnego roku, w którym Cerkiew Greckokatolicka wspomina swoich zmarłych.

Zesłanie Ducha Świętego było uwieńczeniem dzieła odkupienia rodu ludzkiego. Cerkiew, jak kochająca matka, pragnie, aby w tej radości uczestniczyli również nasi braci i siostry, którzy zakończyli już swoją ziemską wędrówkę.

W sobotę przed Zesłaniem Ducha Świętego, w czasie Boskiej Liturgii, wygłaszane są modlitewne wezwania za zmarłych. Tradycyjnie, po Liturgii, odprawiane są w cerkwiach Panachydy – żałobne nabożeństwa za naszych zmarłych: duchowieństwo, osoby zakonne, rodziców, bliskich i krewnych, dobroczyńców i wszystkich zmarłych. Na Weczirni i Jutrzni tego dnia, oprócz troparionów za zmarłych, odmawiane są również osobne stychyry oraz ektenie.