środa, 16 stycznia 2013

19 stycznia - Święto Jordanu


Wierni Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej, posługujący się kalendarzem juliańskim, będą przeżywać  jedno z najstarszych i najważniejszych świąt - uroczystość Chrztu Pańskiego, zwanym popularnie świętem Jordanu.
Uroczystość ta, nazywana również świętem Epifanii, czyli Objawienia Pańskiego, jest jednym z tzw. dwunastu wielkich świąt w Kościele wschodnim. Według kalendarza juliańskiego obchodzona jest 6 stycznia (19 stycznia według kalendarza gregoriańskiego). 

Święto Jordanu rozpoczyna się w cerkwiach, gdzie sprawowana jest Boska Liturgia, czyli msza św., według Liturgii św. Bazylego Wielkiego, którą odprawia się tylko dziesięć razy w roku. Po nabożeństwie kapłani i wierni z krzyżem, trójramiennymi świecznikami, ikonami oraz chorągwiami udają się w procesji do najbliższej rzeki. Jeśli w pobliżu nie ma zbiornika wodnego, wtedy w świątyniach stawia się naczynia z wodą. Następnie odbywa się ceremonia poświęcenia wody poprzez trzykrotne zanurzenie w niej świecznika i krzyża. Zebrani obmywają twarze poświęconą już wodą, piją ją i zabierają do domów, gdzie gospodarz obchodzi całe gospodarstwo i kropi je poświęconą wodą.
Na Podkarpaciu główne uroczystości Objawienia Pańskiego w Cerkwi greckokatolickiej będą miały miejsce w przemyskim soborze archikatedralnym. Przewodniczyć im będzie abp Jan Martyniak, metropolita przemysko-warszawski. Zgodnie z wieloletnią tradycja, w święcie Jordanu uczestniczyć będą także wierni i duchowni Kościoła łacińskiego.
 Fot. PAP/Darek Delmanowicz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz