wtorek, 30 kwietnia 2013

Trwa Wielki Tydzień w UCGK


W Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej rozpoczął się Wielki Tydzień, poświęcony wspominaniu ostatnich dni ziemskiego życia Jezusa Chrystusa, Jego męki na krzyżu, śmierci i Zmartwychwstania. W tym okresie obowiązuje wyjątkowo surowy post, aby fizycznie i duchowo przygotować się do jednego z największych wydarzeń w historii Cerkwi – cudu Paschy. W tym roku święto Zmartwychwstania Chrystusa obchodzimy 5 maja.
Wielki Tydzień to szczególny czas w życiu wiernych. Stajemy się dosłownie uczestnikami wszystkich tych wydarzeń, które miały miejsce w ciągu tygodnia przed Zmartwychwstaniem Chrystusa.

To zarówno wjazd Zbawiciela do Jerozolimy, jak i ostatnie rozmowy z apostołami, Ostatnia Wieczerza i zdrada Judasza. To także urąganie Zbawicielowi, sąd Poncjusza Piłata i ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa oraz Jego śmierć. To błogosławiona sobota, cisza, kiedy wszyscy pozostawali w spokoju, a w końcu dzień Zmartwychwstania, kiedy kobiety podeszły do grobu, usłyszały od aniołów paschalną nowinę, że nie ma tam Tego, Którego szukały, że On zmartwychwstał. Wszystkie te wydarzenia, które zostały dokonane dla nas i za nas, abyśmy osiągnęli życie wieczne, przeżywamy w tym tygodniu.
W okresie Wielkiego Tygodnia wierni powinni przestrzegać surowego postu, a w cerkwiach odprawiane są specjalne nabożeństwa. Każdy dzień tego tygodnia nazywa się Wielkim i poświęcony jest on jednemu z ewangelicznych wydarzeń. Szczególnie uroczyste i znaczące są ostatnie trzy dni – Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota.
Wielki Czwartek to dzień, w którym wspominamy Ostatnią Wieczerzę. Zbieramy się w cerkwiach, aby wspólnie przystąpić do komunii, do Ciała i Krwi Chrystusa, tak, jak dawno temu, w czasach, gdy żył Zbawiciel. Tego dnia Bóg-Człowiek dokonał Eucharystii, to jest podzielił ciało i krew Pańską pod postacią chleba i wina między swoich uczniów. Wieczorem w Wielki Piątek odprawiane jest nabożeństwo, poświęcone ukrzyżowaniu Chrystusa. Tego dnia do cerkwi przychodzą tysiące ludzi i wszyscy razem wspominają, jak Pan ze swej woli, dobrowolnie, poszedł na mękę i cierpiał aż do ukrzyżowania i śmierci. Tym samym odkupił On winę Adama i Ewy, pokonał śmierć, wszedł na krzyż. Sobota to także wyjątkowy dzień dla wiernych, odczuwają oni wtedy sprzeczne emocje. Dlatego, że zaledwie wczoraj wspominaliśmy śmierć Zbawiciela, a dziś czujemy już zbliżanie się paschalnej nocy. Przygotowując ludzi do mszy paschalnej w cerkwiach zaczyna się święcenie przyniesionych paschalnych koszyków, paschy oraz jaj.
W Wielką Sobotę, w przeddzień Paschy w Jerozolimie wierzący obserwują prawdziwy cud: zgaszona na Grobie Pańskim świeca nieoczekiwanie znów zapala się. To cudowne zjawisko do tej pory pozostaje niewyjaśnione naukowo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz