wtorek, 14 lutego 2012

SPOTKANIE PAŃSKIE

„Ja jestem światłem dla świata. Kto idzie za Mną, nigdy nie będzie chodził w ciemnościach, lecz będzie miał światło życia” (J 8,12). 

Święto Spotkania Pańskiego (2/15 luty) upamiętnia ofiarowanie Jezusa Chrystusa w Świątyni Jerozolimskiej czterdziestego dnia od narodzin zgodnie z Prawem Mojżeszowym. W Kościele Wschodnim należy do 12 Wielkich Świąt obchodzonych w ciągu roku liturgicznego.
Zgodnie z tradycją w święto Spotkania Pańskiego wierni przynoszą świece gromniczne do cerkwi do poświęcenia.   Odtąd z wielką czcią przechowywane są w domach, które z wiarą i ufnością w pomoc Bożą ochraniają domy od nieszczęść, chronią od piorunów, pożarów, gradobicia i innych kataklizmów. Zapalenia gromnicy i wkładanie jej w ręce umierającego oznacza, że na wzór „roztropnych panien” wychodzi on z płonącą lampą na spotkanie swego Oblubieńca.
W tym dniu Ukraińska Cerkiew Greckokatolicka w Polsce obchodzi Dzień Życia Konsekrowanego  poświęcony modlitwie za osoby, które oddały swoje życie na służbę Bogu i ludziom w niezliczonych zakonach, zgromadzeniach i instytutach świeckich. Jak również jest to dzień modlitwy o powołania do  życia kapłańskiego. Pamiętajmy o nich podczas naszej modlitwy na Eucharystii. Wszystkim osobom konsekrowanym niech Bóg błogosławi wszelkimi łaskami, a Przenajświętsza Bogurodzica chroni swym omoforom od złego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz