niedziela, 8 kwietnia 2012

Kwitna Nedila - Niedziela Palmowa

Dziś obchodziliśmy Niedzielę Wjazdu Pańskiego do Jerozolimy, czyli tradycyjną Niedzielę Palmową. W tym roku Święta Wielkanocne wypadają u nas15 kwietnia.

Wielkanoc grekokatolików i rzymokatolików  tylko raz na jakiś czas wypada w tym samym terminie. Tak było przed rokiem i dwa lata temu, ale przeważnie święta greckokatolickie wypadają po rzymskokatolickich, a różnica może być nawet pięciotygodniowa. Różnica w terminach obchodów Wielkiej Nocy wynika z tego, że rzymokatolicy świętują Wielkanoc zawsze w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni Księżyca. Cerkiew dodaje do tego jeszcze jeden warunek: niedziela wielkanocna musi przypadać po zakończeniu Paschy żydowskiej (to także święto ruchome), bo dla wyznawców Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej oba święta są silnie ze sobą związane.
Niedziela Palmowa, to jedno z dwunastu najważniejszych świąt w greckokatolickim kalendarzu liturgicznym. Zgodnie ze wschodnią tradycją, pierwsze nabożeństwa ze święceniem palm odprawiane były w cerkwiach już w sobotę wieczorem.

Palmy przynoszone do cerkwi są dużo skromniejsze niż te widywane w kościołach rzymskokatolickich. To zwykle świeże, zielone gałązki, prawie zawsze wierzbowe, przewiązane jedynie kolorowymi wstążkami. Według wschodniej tradycji, poświęcone palmy przechowywane są w domach do następnego roku, by chroniły domostwo i domowników. Chowa się je za ikoną wiszącą na ścianie.
Główne nabożeństwo w Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej w Polsce  odbyło się  w soborze św. Jana Chrzciciela w Przemyślu. Uroczyste nabożeństwa Niedzieli Palmowej odprawione zostały także w całym Dekanacie Sanockim.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz