sobota, 23 lutego 2013

Mapa powołań

Na mapie przedstawiono miejsce pochodzenia wszystkich diecezjalnych kapłanów greckokatolickich, którzy ukończyli Seminarium Duchowne w Lublinie bądź odbyli tu jakiś – choćby najkrótszy – etap formacji do kapłaństwa. Nie wszystkie zaznaczone miejscowości były parafiami w chwili wstąpienia danych kandydatów do MSD w Lublinie (np. Susz, Ostróda, Nowogród Bobrzański).  Formalnie należeli oni do innych parafii. Jednak sam fakt powstania w późniejszym okresie parafii w rodzinnej miejscowości kandydata bądź bliżej niej niż dotychczasowy ośrodek duszpasterski, świadczy o żywotności danej wspólnoty wiernych i uczciwość nakazuje  przypisać jej wpływ na zrodzenie powołania.


Należy zwrócić uwagę, że wyschło źródło powołań w południowej części eparchii wrocławsko-gdańskiej. Ostatni kandydat wstąpił stąd do naszego seminarium w roku 1992.
Przedstawiona tu mapa nie obejmuje wszystkich diecezjalnych kapłanów greckokatolickich pochodzących z Polski. Przynajmniej jeden kapłan ukończył inne seminarium w Polsce i po przyjęciu święceń kapłańskich jako grekokatolik pracuje dziś w zachodniej Europie. Inni po wyemigrowaniu z Polski ukończyli seminaria w Ameryce Północnej i tam też pracują w eparchiach greckokatolickich. Są też tacy, którzy ukończyli seminaria i przyjęli świecenia jako rzymscy katolicy, by po jakimś okresie powrócić do Kościoła swych rodziców i pełnić posługę w Ameryce Północnej bądź Europie zachodniej.
Ks. Bogdan Pańczak

za:www.seminarija.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz