wtorek, 10 lipca 2012

Przemyśl: owacyjne przyjęcie Wielce Błogosławionego Patriarcha Swiatosława


Wielkim wydarzeniem dla grekokatolików w Przemyślu i na Łemkowszczyźnie oraz Bojkowszczyźnie była zakończona wczoraj trzydniowa wizyta arcybiskupa kijowsko-halickiego Swiatosława (Szewczuka).
Głównym powodem wizyty w Przemyślu był udział Patriarcha Światosława w obchodach święta św. Jana Chrzciciela, przypadającego w kalendarzu juliańskim 7 lipca. Jest to także uroczystość patronalna katedry przemyskiej, noszącej wezwanie tego świętego. Do soboru św. Jana Chrzciciela przybyło blisko tysiąc wiernych, w tym bardzo dużo dzieci i młodzieży. Obecni byli wierni nie tylko z Przemyśla i całej Łemkowszczyzny oraz Bojkowszczyzny, ale także z innych regionów Polski.

Patriarcha Swiatosław, nazywany przez grekokatolików „ojcem i głową” ich Cerkwi, przewodniczył Boskiej Liturgii. Na uroczystościach w soborze św. Jana Chrzciciela uczestniczyli hierarchowie rzymskokatoliccy: metropolita przemyskia obrządku łacińskiego i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Józef Michalik oraz biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, byłego wieloletniego pracownika Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, gdzie zajmował się problemami Cerkwi greckokatolickiej. Obecny był także prezydent Przemyśla Robert Choma.
Patriarcha Swiatosław był owacyjnie witany nie tylko przez swoich wiernych, ale także przez wszystkich mieszkańców Przemyśla, kiedy nad Sanem dokonał otwarcia obchodów nocy świętojańskiej, nawiązujących do starosłowiańskich tradycji.
Tego samego dnia głowa Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej odwiedził Muzeum w Łańcucie, gdzie olbrzymie wrażenie zrobiła na nim hodowla storczyków. Odwiedził także pensjonariuszy w ekumenicznym domu opieki w Prałkowcach, gdzie podziękował pracującym tam siostrom ze Zgromadzenia Sióstr Służebnic Niepokalanej Panny Maryi i odprawił Boską Liturgię.
Patriarcha UCGK gościł w Polsce na zaproszenie władyki Jana Martyniaka, któremu złożył wizytę w jego domu. Była to już trzecia wizyta Zwierzchnika UCGK w Polsce.

za:www.grekokatolicy.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz