czwartek, 26 lipca 2012

We wszystkich świątyniach UCGK będą dziękować Bogu za dar Świętego Chrztu

„Dobrą tradycją stało się, co roku, w dniu Świętego księcia równego apostołom Włodzimierza Wielkiego, przypominając wydarzenie chrztu naszych przodków w wodach Dniepru, przeprowadzać w naszych świątyniach uroczyste Nabożeństwa oraz Obrzęd odnowienia obietnic chrzcielnych ” – napisał Wielce Błogosławiony Swiatosław (Szewczuk), Patriarcha UCGK, w liście do duszpasterzy greckokatolickich z okazji święta  Świętego Włodzimierza, Chrzciciela Rusi-Ukrainy.
W liście Zwierzchnik UCGK apeluje do księży, aby w dniu 28 lipca 2012 roku wygłosić podczas Nabożeństwa świąteczną homilię albo naukę katechetyczną, a po Boskiej Liturgii przeprowadzić dla parafian Obrzęd odnowienia obietnic chrzcielnych. „Tak, my pragniemy przede wszystkim wysłowić wdzięczność Ojcu Niebieskiemu za wielki dar Chrztu, którym wyróżniono nasz naród, jak również – którego i my sami w swoim czasie przyjęliśmy w świętej Cerkwi” – zaznaczył Zwierzchnik UCGK.

W przekonaniu Wielce Błogosławionego Swiatosława, takim czynem my oświadczamy Panu naszemu gotowość pójścia drogą prawd ewangelicznych i miłości do pełni świętości w Jezusie.
„Niech światło Chrystusowej Ewangelii, które oświeciło nasz naród i każdego z nas w świętym Chrzcie, stanie drogowskazem w naszym chrześcijańskim życiu” – życzył na końcu listu do duszpasterzy greckokatolickich Patriarcha Swiatosław.
Jak informowaliśmy wcześniej, 2012 rok jest drugim rokiem przygotowań do świętowania 1025-lecia Chrztu Rusi-Ukrainy, które chrześcijanie byłej Metropolii Kijowskiej, a która dziś podzielona na cztery tradycje Cerkwi Ukraińskiej (Ukraińska Cerkiew Greckokatolicka, Ukraińska Cerkiew Prawosławna, Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Kijowskiego i Ukraińska Autokefaliczna Cerkiew Prawosławna), świętować będą w przyszłym roku. Tradycja przeprowadzania Obrzędu odnowienia obietnic chrzcielnych w dniu świętowania Włodzimierzowego Chrztu była zapoczątkowana po Synodzie Biskupów UCGK w 2006 roku.
Odnowienie obietnic chrzcielnych za udziałem Patriarcha UCGK odbędzie się w ramach Wszechukraińskiej Pielgrzymki do Halickiej cudownej ikony Matko Bożej w wsi Kryłos (dawny Halicz) 28-29 lipca 2012 roku.

za:www.grekokatolicy.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz